Moje belgické dobrodružstvo

Autor: Zuzana Vikarská | 9.12.2011 o 16:09 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  2096x

"Kde bolo tam bolo, ocitla som sa ako Erasmus študentka vo Flámsku. A keby len vo Flámsku, ale asi v najsamlepšom flámskom meste, v Leuven..." Teraz drzo kopírujem, od Katky ktorá zažívala "moje" dobrodružstvo pred piatimi rokmi. Ale mám aj vlastný príbeh... ;)

Už je to 77 dní - a zbehli ako voda. Belgicko, kráľovstvo v západnej Európe, ktoré sa možno v blízkej budúcnosti rozpadne ako kedysi Československo. Škoda by to bola, rovnako ako pred tými 18 rokmi...

Ceci n´est pas un pays

Ale nie o tom som chcela O:-)

Táto zvláštna krajina sa pre mňa na tento rok stala novým domovom. Hovorí sa tomu Erasmus - rok, ktorý sa dá stráviť mnohými spôsobmi - naväzovaním medzinárodných kontaktov, intenzívnym štúdiom, sériou "spoločenských" dobrodružstiev, či dobrou kombináciou všetkého. Pri dnešných študentských možnostiach a otvorených hraniciach: hlúpy kto neberie. A tak som tu, v Belgicku, vo Flámsku, v Leuven!

Ladeuzeplein

Leuven je kúzelné študentské mestečko, útočište pred ruchom veľkých miest, rozprávkový svet. Čas tu plynie študentským tempom - vo dne i v noci. Ulicami neustále prúdia usmievaví mladí ľudia oblečení v štýle "smart dress-code", zo všetkých strán znejú desiatky jazykov a stovky tém, ocitli sme sa jednoducho na naozajstnej prestížnej západnej univerzite. Ráčte vstúpiť!

K.U.Leuven

K. U. Leuven je katolícka univerzita s tradíciou siahajúcou až do roku 1425. Kresťanské hodnoty, medzinárodné prostredie a zameranie na kvalitný výskum, to všetko vo výsledku tvorí veľmi príjemnú a podnetnú atmosféru so vzdelaním na vysokej úrovni. Nie že by bolo nemožné nájsť tu nekvalitného učiteľa, ale povedzme, že je to dosť ťažké. Po štyroch rokoch na pražskej UK, kde to bolo presne naopak, som si celkom polepšila :)

Čím to je? No, na prvé zamyslenie vlastne ani neviem. Nikdy nedokážem povedať, či prestíž inštitúcie je zárukou jej kvality, alebo naopak. K. U. Leuven sa však každopádne pýši oboma kvalitami. Hlavný kurz, ústavné právo EU, nás učí sám sudca Európskeho súdneho dvora. Veľmi príjemný pán, taký "tatko", ktorý prednáša veľmi fundovane, ale zároveň s neustálym záujmom o nás, či mu rozumieme, či ho stíhame sledovať... Pred pár týždňami nás vzal so sebou do Luxemburgu, aby sme videli, ako to na tom veľkom súde vlastne chodí. A chudák zástupca Komisie, dostal sériu otázok len preto, aby študenti zažili nejaké vzrúšo. Zjavne to nečakal... :-P

ECJ

Aj ďalšie predmety sú fajn. V pondelky a štvrtky počúvame v nabitej sále o ľudských právach. V piatky ráno hľadáme spoločne so slečnou asistentkou príčiny finančnej krízy a hútame, ako predísť ďalšej. Potom sa presunieme o barák ďalej, aby sme diskutovali o rovnosti a diskriminácii, a pritom neustále žasli, kde tento mladý doktor kupuje svoje x-slim fit obleky. A áno, utorky a stredy mám VOĽNO! Teda, ako sa to vezme. Keď si na seba človek naloží štyri jazykové kurzy a moot court, tak toho voľna moc nezostane. A i keby zostalo, tak knižnica volá - lebo nie na každej univerzite sa cez semester leňoší. A čo je na našej knižnici najsrandovnejšie? Že je v nej zakázané sa učiť! Vraj že je určená na výskum, "studying is prohibited"... Chicht, to je tak roztomilo absurdné :-P

Vives

Aj tak sa väčšinu času učím doma. VIVES! To je naša milovaná "medzinárodná rezidencia" - poloha: úplne v centre mesta, obsadenie: ani nie 50 študentov, z každej krajiny maximálne traja. U nás v izbe je zastúpené Slovensko a... Taliansko! Moja milovaná Francesca, spolubývajúca na nezaplatenie: každé ráno čerstvá káva (pravá talianská) a každý deň aspoň jedno teplé jedlo. A to ani nehovorím o tom, koľko sa spolu nasmejeme (či naplačeme) - proste dokonalé porozumenie. Schválne, či uhádnete, ktorá je Fra:

Where is Fra? :)

Keby sme na tom obrázku náhodou neboli dosť pekné, buď nám výhovorkou že je to fotené o štvrtej ráno :) To sme sa tak jedného pekného rána vybrali do Londýna, aj s našimi poľskými susedkami z intráku. O tom snáď bude samostatný post, keď sa nájde čas. Ale bol to krásny výlet, aj keď som skoro zostala v Londýne (ach, tie moje neskoré príchody). Ale Francesca opäť zasiahla v pravý čas a zastavila autobus v poslednej sekunde - Zuzka is comiiiiiing! ^_^

3rd floor kitchen

Ale poďme naspäť domov. Najlepšia vec na bývaní vo VIVES je, že si spolu varíme. Dva-tri krát za týždeň, domáci i návštevy, kuchyňa zo všetkých kútov sveta. Rezne, sushi či pravé talianske špagety, k tomu fľaša dobrého vína a skvelá spoločnost. Pohoda na nezaplatenie! Občas si varíme v našej podkrovnej kuchynke na treťom poschodí (↑)... a občas dolu v basemente! (↓)

Ela & Nela

Tri kočky právničky. Dovoľte, aby som vám predstavila Nelu a Elu, s ktorými sa človek nenudí ani na hodinách holandčiny, ani na práve finančných trhov. Ela je z Berlína, rada cestuje a nikdy nebola princezná. Nela mi vždy pokazí môj argument, že "na Erasme sme len raz", pretože toto je jej tretí krát, po polroku vo Francúzsku a polroku v Nemecku. Pôvodom z Bratislavy, občianka SR i ČR, momentálne je študentkou v holandskom Maastrichte, na ročnom výmennom pobyte v belgickom Leuven. Európa v praxi ;)

Hawaii

Čo sa mi na tom všetkom páči najviac? Spontánnosť životného štýlu a využitie času do poslednej sekundy. Makám ako nikdy predtým, ale vždy sa nájde chvíľa na kvalitný oddych, ktorý sa nám všetkým zapíše do spomienok. Či už je to výlet do niektorej okolitej európskej metropoly, dobrá medzinárodná kuchyňa, alebo havajská party (↑). Každý deň prináša niečo nové, moje očakávania boli naplnené (a prekonané) - a to mám pred sebou ešte ďalších (minimálne) 7 mesiacov.

view

...že čo bude ďalej? No s blížiacim sa skúškovým určite dokonale uprataná izba, boľavý chrbát a veľa kávy. A potom? Dobré známky zo skúšok, dobré umiestnenie na moot courte, čas precestovať ďalšie kúty Európy a veľa ďalších nezabudnuteľných zážitkov so skvelými ľuďmi. Alebo to bude všetko inak? Nechajme sa prekvapiť! :))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal Gašpar podľa prezidenta Kisku vysvetliť.

EKONOMIKA

Nezamestnaní opravujú hrady za milióny, niektorí chodia do práce opití

Na projekte pracujú ľudia sedem mesiacov.

PRIMÁR

Chrípka prerástla do celoslovenskej epidémie

Počet chorých za uplynulé týždne vzrástol o tretinu, očkovaných je primálo.


Už ste čítali?